Moc nauczycielskiej sieci - lekcjewsieci.pl

Dziś chciałam Wam napisać o szaleństwie. O idei fixe. O niemożliwym do zrealizowania zadaniu. O beziteresowności. O sile wspólnoty. O współpracy. O wyjątkowych ludziach. O profesjonalistach. O nas, nauczycielach. 
Chwilę po tym, jak MEN ogłosił zawieszenie szkolnych zajęć, Oktawia Gorzeńska i Dawid Łasiński ogłosili pospolite ruszenie i uruchomili projekt LEKCJE W SIECI Dwa tygodnie później na samozwańczej stronie jest już dostępnych 200 bezpłatnych scenariuszy zajęć i z każdym dniem przybywają nowe materiały.
Czy uwierzylibyście, że można stworzyć ogromny edukacyjny projekt, angażujący setki ludzi bez dużych nakładów finansowych, bez pomocy instytucji państwowych? Otóż można. Właśnie to robimy.

LEKCJE W SIECI to projekt bezprecedensowy i niezwykły. Niesamowita jest nie tylko szybkość działania, liczba zaangażowanych ludzi, formuła non profit, ale przede wszystkim jakość scenariuszy. Są one tak przemyślane, aby nie przeciążały dziecka (zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej) i były skierowane tak do ucznia, jak i nauczyciela. Wchodząc na stronę zobaczycie przede wszystkim rozbudowane menu i wyszukiwarkę tematów, dzięki której bardzo łatwo jest wyszukać konkretną lekcję z każdego przedmiotu objętego podstawą programową.
Przyjrzyjmy się bliżej samym lekcjom. Przede wszystkim są krótkie i operują różnorodnymi wizualizacjami - prezentacjami, filmikami, planszami, tutorialami oraz ciekawymi ćwiczeniami, które uczący się może wykonać on line. Każdą lekcję zaczynają cele sformułowane w języku ucznia, dzięki którym dziecko, które uczy się samodzielnie wie, co powinno z danego zagadnienia zapamiętać. Jest to także pomoc dla rodziców, którzy uczą swoje dzieci - mogą na tej podstawie sprawdzić, ile pociecha się nauczyła, przepytać po nauce lub porozmawiać o zaproponowanych zagadnieniach. 
Następnie przechodzimy do lekcji. Składa się ona z krótkiej części "wykładowej". Dzięki filmikom, prezentacjom i zadaniom do nich, uczeń może przejść samodzielnie przez nowe zagadnienia, prowadzony krok po kroku. Następnie bądź to wykonując ćwiczenia, bądź zadania kreatywne, utrwala materiał. 
Na samym końcu lekcji znajduje się notatka dla nauczyciela/ rodzica informująca o tym, jakie treści z podstawy programowej zostały zrealizowane w tym module. 
Jak widzicie, LEKCJE W SIECI mają szerokie zastosowanie. Przede wszystkim służą uczniom, którzy mogą samodzielnie uczyć się z bardzo ciekawych i merytorycznie dobrych materiałów. Po drugie są także pomocą dla nauczycieli, którzy zagubieni w wirtualnej rzeczywistości, mają problem z przygotowaniem lekcji on line. Mogą oni wejść na stronę, wyszukać odpowiedni temat i przesłać go uczniom lub wykorzystać w swojej pracy. Po trzecie lekcje są też wartościowa pomocą dla rodziców. Jeśli dziecko nie ma zajęć z jakiegoś przedmiotu lub czegoś nie rozumie zagadnień z podręcznika, rodzic może wyszukać odpowiedni temat i omówić go z dzieckiem wg podanych instrukcji. 

Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę być w szacownym gronie niesamowitych ludzi tworzących LEKCJĘ W SIECI, że mogę dzielić się swoimi materiałami i korzystać z profesjonalnych pomocy przygotowanych przez świetnych nauczycieli z całej Polski. Zapraszam was na stronę https://lekcjewsieci.pl/
I koniecznie dajcie znać, jak się Wam podoba nasza praca :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz