Sposób na powtórkę - "Dziady" cz. II

Zderzenie z reformą oświaty w starszych klasach szkoły podstawowej wiąże się u mnie z ciągłym poczuciem braku czasu. Ciągle "gonię" program, mam nieodłączne wrażenie, że wszystko robię "po łebkach", żeby tylko nadążyć za chorą wizją "reformatorów". Nie ma czasu na powtórzenia, ciekawe projekty, zatrzymanie się nad zagadnieniami, które uczniów zainteresują. Wciąż robi się coś kosztem czegoś innego. 
Jednym z problemów jest brak czasu na utrwalanie wiadomości. Kończy się jedną lekturę i prawie natychmiast zaczyna następną, jeszcze się nie utrwaliło jednego zagadnienia gramatycznego, a już trzeba rozpoczynać kolejny dział. Jak sobie poradzić w tej sytuacji z powtarzaniem materiału, by nie obciążać dodatkowo uczniów gigantycznymi pracami domowymi? 
Wyjściem z sytuacji są prace długoterminowe. Na co dzień właściwie nie zadaję prac domowych. Ograniczam się tylko do rzeczy potrzebnych mi do realizacji kolejnego tematu, np. zadaję przeczytanie tekstu albo wyszukanie jakiejś informacji. Od czasu do czasu zadaję jednak uczniom prace długoterminowe. Oznacza to, że mają na ich wykonanie 2-3 tygodnie i mogą je zrobić w dowolnym momencie. Prace te służą przede wszystkim powtórzeniu i utrwaleniu omawianych na lekcjach tematów. Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się przy lekturach, gdyż pozwalają uczniom uporządkować wiedzę, a także sprawdzić się. Poza tym nowa formuła egzaminu w dużej mierze opiera się na lekturach, więc to właśnie im poświęcam więcej uwagi.
Przygotowując prace długoterminowe, staram się wykorzystywać do tego narzędzia on line. Uczniowie uwielbiają prace, których nie muszą przynosić do szkoły, tylko mogą zawiesić w chmurze lub przesłać przez aplikację. Staram się także bazować na różnych formach przekazu - stosuje nagrania audio, filmy, obrazy. Zadania dobieram tak, aby miały rozmaitą formę i ćwiczyły różne umiejętności. Dzięki temu uczniowie lepiej zapamiętują materiał, a także chętniej siadają do tego typu prac.

Poniżej dzielę się z Wami przygotowaną przeze mnie powtórką z "Dziadów" cz. II. Wykorzystałam w niej wstęp do dramatu, ilustrację Andriolliego, słuchowisko na motywach dramatu Mickiewicza. Znalazło się tu miejsce na tworzenie własnej wypowiedzi, porządkowanie informacji czy pracę z tekstem. 
Koniecznie zajrzyjcie TUTAJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz