Ocena pracy nauczyciela. Rozporządzenie i co dalej? (1)

Kocham Einsteina. Tak. Alberta. Cenię go za całokształt naukowy i niesamowite teorie, które pomagają mi jako tako ogarniać zagadnienia astronomiczne. Poza tym Einstein jest uważany za autora chyba najbardziej trafnego cytatu  opisującego rzeczywistość wokół: "Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej".

Zmiany, zmiany, zmiany...

Jeśli tu jesteś, to zapewne zauważyłaś/eś, że blog został przeniesiony pod nowy adres oraz zmienił swoją nazwę. Dlaczego?

Śledzik lekturowy - jak go wykorzystać w pracy z uczniami (cz.2)


Jak pracować ze "śledzikiem lekturowym"?
W poprzednim artykule opowiedziałam Wam, skąd wziął się pomysł na pracę tym systemem oraz z jakimi problemami musimy się zmierzyć. Dziś chciałabym skupić się na praktycznym zastosowaniu "śledzika lekturowego".
Śledzik lekturowy wymaga od nauczyciela dużo więcej zaangażowania niż tradycyjne zadanie lektury. Poniżej przedstawię tę metodę na przykładzie Krzyżaków i H.Sienkiewicza

"Śledzik lekturowy" - jak to jest z tym czytaniem (cz.1)

Pat lekturowy
Zadajesz w swojej klasie wspaniałą powieść, perełkę z kanonu lektur. Wszyscy uczniowie ją przeczytali. Dyskutujecie.  Analizujecie problemy. Zadajecie pytania. Czy nie tak kiedyś wyobrażałaś/eś sobie lekcje z lekturą? Ty, jako praktyk, może nie. Ale twórcy systemu edukacyjnego poszli właśnie tym tropem.

Holoubek i koperek czyli brać czy nie brać?

Sprawdzian: teatr

Światło gaśnie. Zapada cisza. Tak właśnie zaczyna się najtrudniejszy sprawdzian dla dorosłych  – dziecięcy konkurs teatralny.

8 rad, jak pracować z uczniem z Zespołem Aspergera

Każdy, kto zetknął się z dzieckiem z Zespołem Aspergera wie, że nie ma "złotej zasady i nie można wskazać metod, które sprawdzą się w każdym przypadku. W przygotowanym dla Was mini poradniku zebrałam 8 podstawowych rad, które pomogą w pracy i posłużą jako wyjściowa do poszukiwania pedagogicznych rozwiązań dla osoby, z którą przyjdzie Wam pracować.

Lekcje z Waltem Disney'em (cz.2)

Poprzedni wpis poświęciłam teoretycznemu opisowi strategii Disney'a (czytaj tutaj). Jednak to, co dobre w marketingu i coachingu nie zawsze da się wykorzystać tak samo w edukacji. Najczęściej narzędzia, które szkoła zapożycza z innych dziedzin, wymagają dostosowania do realiów systemu oświaty. Tak samo jest i tym razem.

Lekcje z Waltem Disney’em (cz.1)

Któż z nas nie zna Walta Disney'a, legendarnego twórcy ponadczasowych animacji, które od 95 lat kształtują dziecięca wyobraźnię? Na pewno wielokrotnie korzystaliście z jego dokonań podczas zajęć edukacyjnych. Niewiele osób jednak wie, że Walt Disney jest twórcą bardzo ciekawej metody, za pomocą której można rozwijać kreatywność. 

Detoks czyli jak odzyskać równowagę?

Zombie na wakacjach

Wreszcie...koniec roku szkolnego. Oczami wyobraźni widzisz siebie wyspanego,z książką i kawą,  z uśmiechem zażywającego relaksu. A tymczasem - budzisz się o świcie i nie możesz zasnąć, bo po głowie kołacze się myśl, że jeszcze trzeba sprzątnąć salę i pochować papiery z biurka. Wstajesz lewą nogą i choć świat oferuje ci wiele aktywności, na które normalnie nie miałeś czasu - teraz nic, ale totalnie NIC ci się nie chce. Łazisz bez celu po domu z humorem płatnego mordercy, znudzony i całkowicie rozbity umysłowo. Zombie.